Thursday, December 22, 2016

Këtu, Si për të matur Air Hydroponics PH


Në Easy Mënyrat për të matur e ujit pH Hydroponics http://slosa.blogspot.com/2016/07/cara-mengukur-ph-air-hidroponik.html Për të mbajtur bimore produktive, shumë faktorë duhet të merren parasysh, njëra prej të cilave është pH e ujit.

Aciditeti i ujit do të ndikojë në fertilitetin e uzinës. Për fat të keq, faktor pH e ujit është shpesh neglizhohet edhe pse është i dëmshëm për bimët.

Mbajtja e një pH të duhur në sistemet hydroponics (sistem hydroponic) do të parandaluar reaksion kimik negativisht zgjidhje hydroponic lëndë ushqyese.

Niveli i lartë pH mund të shkaktojnë bllokim në sistemin e kanaleve hydroponic, duke rezultuar në probleme serioze.

Çfarë është pH?

Edhe pse kuptimi i saktë nuk dihet, vlerësohet se pH qëndron për "fuqinë e hidrogjenit". PH është një matje e nivelit të aciditetit ose alkalinitetit në zgjidhjen e ujit. Ajo matet në një shkallë nga 1 deri 14, ku në fund dhe acidet në shkallë të lartë mund të jetë alkaline.

Çfarë do të thotë pH në hydroponics?

Në hydroponics, niveli ideal pH, ose standarde për fabrikën është në mes të 5.5 dhe 6.5.

Niveli i pH është ideale për thithjen e ushqyesve thelbësore makro dhe mikro nga rrënjët e bimëve. Prania e ushqyesve makro azotit të tilla të larta, fosfor dhe kalium janë gjetur në këtë varg do të thotë se centrali do të rritet në mënyrë optimale.

Nëse ju jeni niveli shumë ekstreme masë pH pastaj bimët tuaja nuk do të absorbuar ushqyesve duhur dhe do të jetë e dobët dhe në fund mund të vdesë.

sensor PH vendosur në buzë të rezervuarit të ujit me një tip sensor zhytur. Qëllimi i pjesë për sensor terendamnya në ujë është matja e nivelit të pH në ujë. o Led Grow Lehta Llambë stimulant bimore / Led Grow Drita është përdorur për të ndihmuar bimët kryejnë fotosintezën, kur intensiteti të lehta është më pak. Në përdorim llamba lidhur rele që ka qenë i integruar me një sensor të lehta. Testimi sensorin e temperaturës / LM35 kryhet në ajër - kushtëzuar të dini sensorë saktë temperatura tashmë të zbuluar temperaturën e saktë.

Kur shtimi i PPM ushqyerit përshtatur për moshën e bimëve dhe FDT përdorur për të matur përqendrimin e bimëve hydroponic. Ju lutemi vini re se përveç nivele ppm e aciditetit pH / ujit është një faktor i rëndësishëm, sepse matja mund të përdorni një metër pH.

Përfundimi është ndezur ujë dhe ushqyesve para matjen e ujit TDS dhe mos prisni një kohë të gjatë në një pozicion ndenjur pas nxitje. Për thellësinë TDS kur matjen e rreth 5 cm nga maja

Të dyja këto parametra bëhet shumë e rëndësishme për suksesin e kultivimit hydroponic. Kryen kontrolle periodike, dhe të sigurojë përqendrimet ushqyese sipas llojit të bimëve dhe nevojat e saj në çdo fazë të rritjes. Një ide e mirë për të blerë një metër KE ose metër TDS për rrjedhshmëri në fabrikë hydroponic.


Wednesday, December 21, 2016

Erraza moduak Pepinoak hidroponia By Hazi

Nola pepino Akuikultura http://slosa.blogspot.com/2016/07/cara-mudah-menanam-timun-secara-hidroponik.html  hidroponia hidroponikoa laborantza landaketa bidez By lurzoruaren media erabili gabe egiten da. multimedia hau erabiliz errentagarri eta, gainera, abantaila landareak eta horietako bat lantzen da pepino hazkuntzak izango da.

Lehen jarri beltz handi plastikozko ontzi bat edukiontzi media gisa, eta ez plastiko kale landatzea bezala upela. hau hauteskunde ontziak plastikozko helburua, beraz, pepino sustraiak luzeagoa eta indartsuagoa kale sustraiak baino nahiko itxietan. jakina Horrez gain, beltza plastikozko ontzi ontzi bat da, sarritan erabilera garbiketan baino txikiagoa delako. Eta, kolore beltz gehiago, gai argi xurgatzeko root jarduera babesteko gai izan da.

ontziak plastikozko gain bestelako tresnak 25 cm plastikozko strimin bat, eta zeolita landaketa euskarri gisa da. Zeolita dute fintzea komeni izaten da behar. Horrez gain, ere prestatu da NPK 15: 15: 15, eta pepino haziak, tokiko edo inportatutako izan daiteke. Behar izanez gero eman daitezke intsektizidak intsektuen izurriteen saihesteko. Ez ahaztu partaidetza 1,5 m eta 0,5 m, hurrenez hurren, 4 unitate luzera bat jarri.

landatzen hasi aurretik landaketa ertaina, hots landaketa polybag ertain baliatuz prestatu behar duzu. Edukiontzi bat prestatu da pepino landareak egokitutako laborantza baten tamaina hazi egingo da. Kargatzea egin behar da landaketa gunean hurbil berde etxe antzutasun media must oraindik esna ere.

For nola hazten pepinoak hydroponically asko kontuan hartu behar da, hots, hazien aukeraketa batetik uzta behar duten daude. Beraz, guztiak ezin landarea jatorria izan. haziak aukeraketa dagokionez, arreta hasiko haziak handiak eta txikiak dira landatu, modu ezberdinetan plantaren ordaindu behar duzu. Gainera, ureztatzeko, gainera, arreta jartzea ez da zenbait denbora ureztatze bat eskuz egin behar da eta ez da automatikoki ureztatzeko denbora zehatz bat delako behar.

Ureztatzeko egiten da baliabide jarraitzeko, adierazlea denean hazten ertain eskuz ospatu ondoren, lehor sentitzen da. Nola ureztatze edukiera txiki batekin hazia egin daiteke 4-5 aldiz handsprayer bihotza hezetasuna mantentzeko komunikabideetan. leuna slotted gembor alias zuhaitz sprayer erabili edukiera handiko haziak bezala. Ureztatzeko egiten da gutxienez 5-6 aldiz egunean eta elikagai soluzio gehitu daiteke.

Urratsak pepinoak landatu hydroponically (burura mugikorreko):
1. Semai hazia
2. Prestatu leku bat hazten, PVC kanalizazio edo erabilitako edukiontzi bat erabili ahal izango.
3. Prestatu belakia zurtoina clamp.
4. Prestatu nutrienteak hidoponik
4. Ziurtatu ur mantenugaiak ez dira eguzkiaren argia jasan.
5. Gehitu ura beharrezkoak diren elikagai bada. Pepino landareak, jatunak ura barne: D
6. After 1 month urterekin, pepino berbung egingo eta emankorra.

Beno aholku batzuk bezala, eta nola pepinoak landatu modu hidroponia batean, Salamat saiatu.


Thursday, December 15, 2016

3 Easy Mënyrat për të Grow rendit Quick frytshëm luleshtrydhe

3 Easy Mënyrat për të Grow rendit Quick luleshtrydhe http://slosa.blogspot.com/2016/07/cara-menanam-stoberi-agar-cepat-berbuah.html frytshëm për bimët frytshme lulushtrydhe do të duhet të përdorin truket të drejtë në mirëmbajtje. Sepse ka një të vogël e të gjithë shikuesve të cilët u ankuan në lidhje me kultivimin e tij e luleshtrydhe që nuk mbajnë fruta. Për këtë arsye, nuk do të marrë mjaft e mua për të shkruar një artikull në lidhje me teknikat ose këshilla të stimuluar luleshtrydhe fruiting. Ajo që unë të mbuluar këtu nuk është vetëm një teori, por si gëzim që kam praktikuar mi dhe kjo është pesha e dashuruar lulushtrydhe .. Hooray.

Strawberry është një lloj i bimëve hortikulturës frutave që ka qenë i kultivuar nga fermerët në zonat rurale dhe urbane. Strawberry kultivuar shumë lehtë si në zonat e ulëta, si dhe zonat e larta të gënjyer duke filluar nga malet e ftohta në rajonet gjysmë-ftohtë, të tilla si në ultësira.

Mundohuni të imagjinoni, bimë sa bukur luleshtrydhe në tenxhere. Madhësia është i vogël, por i jep përshtypjen e të qenit aq e ëmbël për të gjithë që e kanë parë atë. Nëse ju dëshironi të keni në shtëpinë tuaj, atëherë ndiqni hapat e mëposhtëm:

Kujdesi Strawberry bimore ndjekur këmbyeshëm në disa hapa si seksion përshkruhet pd më poshtë.

1. Bimët lotim

bimët Strawberry duhet lotim rutinë / të rregullt, në përputhje me nevojat dhe nivelin e thatësi të tokës. Nëse media e tokës së punueshme (e tokës), ku bimët rriten janë duke përjetuar një krizë të ujit / thatësirës, ​​atëherë ajo duhet të jetë modeli i lotim duhet të bëhet rregullisht, përkatësisht ofrimin duke përdorur ujë të pastër dhe të shtyer / spray PD rrënjët Pjesa e bimëve qendrore të rritet.

2. Sigurimi i pleh organik

Edhe pse përdorimi i plehrave inorganike të cilat janë përdorur shpesh nga shumë mbjellësit luleshtrydhet, atëherë kjo është në rregull, por do të ishte shumë më mirë në qoftë se ju përdorni vetëm plehra organike.

3. pendangiran dhe Tëharrje

Përveç kësaj për të vënë numrat e PD 1 dhe 2 më lart që duhet të aplikoni, ju jg rëndësishme pendangiran aktiviteti pd dhe tëharrje bimëve luleshtrydhe. Pendangiran dhe tëharrje janë dy gjëra të cilat nuk duhet të jenë të ndara dlm botën e bujqësisë, sepse të dyja janë besuar nga shumë fermerë si kontribuesi më i madh në bujqësi botërore suksesi Dlm sot.

Kushtet Grow

bimët Strawberry kanë aftësinë për të përshtatur mjaft i gjerë me kushtet klimatike si më poshtë:

1. Temperatura optimale e ajrit 17-20 C dhe temperatura minimale e ajrit në mes të 4-5 C.
2. Lagështia (RH) 80-90%.
3. rrezatim diellor 8-10 orë / ditë.
4. Reshjet shkon nga 600-700 mm / vit.

Unë nuk jam në të vërtetë i sigurt se çfarë lloje dhe lloje të bimëve lulushtrydhe që kujdesen për ta. luleshtrydhe tipare bimore që kam është në aspektin e madhësisë fruta të mesme, ka një shije që nuk është shumë i mprehtë, jo shumë i ëmbël.

Shpresojmë të dobishme.

Source: slosa.blogspot.com

Wednesday, December 14, 2016

Mbjellja Këshilla Basil By Hydroponics

Mbjellja Tips By Hydroponics në http://slosa.blogspot.com/2016/07/cara-menanam-kemangi-dengan-hidroponik.html Basil Vasilit të lehtë për të rriten dhe mund të kthehet enët e zakonshme të veçantë! borzilok të freskët, jo vetëm shije më të mirë se borzilok të thata, por "të ndryshme", madje pothuajse nuk ka ardhur nga të njëjtën fabrikë.

Mbjellja basil me të mesme konvencionale potting ose në polybags do të kërkonte mediat e tokës dhe lotim të rregullt. Harruat adresën tuaj e-lotim të bimëve do të ligështohen dhe të vdesë, aq më tepër kur e thatësirës. Në vend të kësaj, bimore është i përshtatshëm për t'u rritur pa media të tokës dhe turret me dorë nga hydroponic ose Aquaponics. Media thjesht me gur ose tjegull ish-shtëpi, të ngjashëm është bërë në sezonin e thatë, kur bimët janë të lehtë për të rriten harlisur në sezonin e shirave është harruar shpesh.

How To Grow Hydroponics Techniques memanam basil hydroponic është shumë i dashur në shoqëri, veçanërisht në qytetet .Cara Rritje borzilok në dhomë. Basil borzilok të njohura si bimë barishtore të cilat kanë një erë të veçantë dhe mund të përdoret në një gamë të gjerë.

Kultivimi i borzilok hydroponic
Sa shpejt kultivimi i borzilok duke përdorur prerje burimore me sistem hydroponics, sepse ajo është vendi më efikase dhe të lehtë për të ruajtur, vetëm të shkurtojë rrjedhin e borzilok pastaj thith borzilok rrjedh të rritet rrënjët dhe gjethet janë gati për t'u korrur. Pengesë qoftë se ju nuk mund të kujdeset për bimës basil është i vdekur dhe lë vyshk. Në sezonin e shirave bimore basil nuk mund të jenë të ekspozuar ndaj shiut, nga vëzhgimet tona bimët hydroponic janë të ekspozuar ndaj shiut e ujit të lehtë të vdesin.

Një problem tjetër lashtat hydroponic lehtë të të shkaktojë vdekjen dhe kalb rrënjë për shkak të llojeve të plehrave nuk përputhen ose të dozës dhe përbërjen e specieve të plehrave hydroponic. Nga përvoja jonë sigurimi i plehrave ABMIX shkaktojë bimore për të vdekur, ndërsa në doza të ulëta nuk e di pse, por me pleh NPK nuk ishte një problem, madje edhe një bimë e tregon rritja e deri më sot një pleh i mirë për hydroponics është një lloj i plehrave NPK në treg që ne përdorim. Shembuj të hydroponic borzilok kulture foto ju mund të shihni më poshtë.

Për të bërë hydroponics relativisht të vështirë edhe të bëhet nga dikush. Materialet dhe mjetet duhet të jenë të përgatitur të përfshijnë:
fara perimesh
ujë të pastër
shishe bosh të ujit në shishe
Gërshërë apo thikë
Rockwool (shih shembujt më poshtë)
Lëvore dhe kokosit lëvore
hydroponics ushqyesve
Vajguri sobë wicks, rroba të vjetra, fanellë dhe pambuku

prodhimin Hapi
Pritini shishe ujë mineral në dy pjesë.
Shënoj një vrimë 1cm shishe krye dhe në fund për të lehtësuar dhënien e zgjidhjes lëndë ushqyese.
Vendosni se çfarë teknika do të përzgjidhen. Opsionet përfshijnë teknikat e zakonshme apo teknikat akset dhe noton më praktike për sa i përket të ushqyerit.
Kur zgjedh një teknikë buoyancy, pastaj të hapur kapakun e ish të jetë rrënja për zgjidhje lëndë ushqyese
Sa për aksin teknikë, të bëjë një vrimë në mes të shisheve kapak me thonjtë. Pastaj, plug aksin me pambuk ose lecka.
Për më tepër, pika shishe me kokë poshtë, me pozitën e kapak shishe në fund.
Plotësoni shishe me fibër kokosit, lëvore oriz, dhe zhavorrit në pjesën e sipërme të shishe kokë poshtëTuesday, December 13, 2016

Resep cerdik mengetanahkan Kangkung Di Polybag

Cara cerah mengebumikan Kangkung Di Polybag di http://slosa.blogspot.com/2016/07/cara-menanam-kangkung-di-polybag.html Sekarangkan orang tengah huru-hara bagi berkebun, tidak sedikit yg sudah senior dan tidak sebentar juga yang pemula. pada yang telah lama memiliki favorit berkebun bercocok timbun adalah sesuatu yang gampang dan menyenangkan. bakal walaupun buat yang baru ingin mengawali bercocok timbun kadang dianggap sesuatu yang sulit padahal tidak begitu siapapun dapat bercocok tancap seandainya mau dan punya keinginan bila ragu, bertanyalah dan belajrlah buat sohib yang sudah berpengetahuan bila malu bertanya kepada sohib kamu searchinglah di google, semua berita yang kamu butuhkan ada disana. kepada pemula yg sama sekali belum pengertian berkenaan berkebun, sebaiknya mulailah bersama mengebumikan kategori pohon yang paling mudah ditanam.

Macam-Macam jenis tumbuhan Kangkung

Ada dua jalan yg tak sama dalam budidaya pohon kangkung ini, menggandul asal type tumbuhan kangkung yg ditanam. Ada dua kategori tanaman kangkung yang di kenal buat disimilaritas habitatnya, ialah :

· Kangkung tanah (Ipomea reptans).
Kangkung tanah ini hanya mampu berkembang di ruang kering Ciri-cirinya yakni batangnya lebih mungil juga bercorak putih kehijauan, daunnya lebih tak tebal terus lebih lunak, kalau dimasak lebih langsung layu/masak, berulang mempunyai bunga yang bercorak putih bersih.

· Kangkung air (Ipomea aquatica).
Kangkung air ini sanggup berkembang di daerah basah seperti parit, kolam atau genangan sawah. Ciri-cirinya adalah batangnya semakin agung berwarna hijau lebih gelap daunnya lebih lebar kembali sebentar menduri lebih lama layu jikalau dimasak pun memiliki bunga yang bernuansa putih kemerahan.

Budidaya Kangkung darat dengan rahasia Organik
Kangkung (Ipomoea sp.) dapat ditanam di dataran cela sedang dataran tinggi.. Kangkung adalah tipe pohon sayuran daun, terhitung kedalam famili Convolvulaceae. Daun kangkung panjang, berona hijau keputih-putihan ialah sumber vit. pro vit. A. perlu lokasi tumbuh kangkung dibedakan jadi dua kategori yakni : 1) Kangkung darat pandangan hidup ditempat yang garing atau tegalan, lagi 2) Kangkung air, hidup di ruang yg berair kembali basah.

Persiapan Bahan :
Adapun bahan-bahan yg perlu kita persiapkan merupakan yang merupakan berikut :
Benih kangkung ( bisa anda beli di toko pertanian )
Keranjang bolong-bolong seperti guna gambar
Baskom sebagai media air dan nutrisi pupuk
Pupuk hidroponik , dapat memanfaatkan AB Mix hidroponik sayur ( banyak tersedia di toko-toko pertanian ) ( atau dapat kamu buat tunggal Baca disini ( kiat menghasilkan pupuk Hidroponik )
Atonik kalo ada, ga pakai ini masih tak menjadi masalah

CARA BUDIDAYA KANGKUNG DARAT

1. penyediaan bibit Kangkung
Benih kangkung tanah yang baik adalah benih yang tumbuhnya lebih mulai sejak 95 % dan tumbuhnya vertikal yg berusia 8 minggu , dikarenakan kangkung tanah yang menular tidak ada yg ketertarikan tanda jadi pasaran . usahakan jangan sampai mengunakan anak cucu yang sudah lama lebih bersumber 1 tahun , karena dapat menempatkan pruduksi kamu .

2. Pengelolahan Lahan dan perabukan Tanah
Untuk mendapatkan pohon yang baik maka anda pun dapat berusaha dgn baik sedang merupakan dgn mengelolah negara agar gembur dan umbul , menciptakan bedengan dengan sela 30 – 40 centi meter dgn lebar 1 m . maksud supaya membantu melakukan perawatan dan pendanaan pad kangkung darat.

3. Penanaman
Penanaman kangkung tanah teramat lah mudah merupakan dengan formula di tebar atau juga tunggal , trick di sebar adalah menyiarkan benih bagi bedengan yg sudah di buat tadi tapi mengunakan cara ini sanggup melaksanakan penghambur-hamburan kepada keturunan anak cucu kangkung darat .


Monday, December 12, 2016

Formula memakamkan Hidroponik bersama media Arang Sekam

Cara mengebumikan Hidroponik dengan fasilitas Arang Sekam http://slosa.blogspot.com/2016/08/cara-menanam-hidroponik-dengan-media-arang-sekam.html -  terkecuali tumbuhan sayuran berdaun, sayuran yang menghasilkan buah patut dicoba buat ditanam secara hidroponik. Salah satunya terong. Sayuran berhasil dalam hidroponik rata rata dilakukan dengan formula pemodalan kepada pot atau polibag. bagi distribusi jamak difungsikan system tetes dapat tengah system siram secara manual.

Praktek menanam terung kali ini dicoba dgn menggunakan alat arang sekam bersama memanfaatkan pot yg berdimensi tak terlampaui akbar maka isi arang sekam yg dipakai lumayan sedikit.

Sayuran bertelur dalam hidroponik rata-rata dilakukan dgn metode penanaman untuk pot atau polibag. buat distribusi alamiah digunakan system tetes mampu semula sistem guyur dengan cara manual.

Media tanam yg ideal pada tumbuhan hias mesti memenuhi persyaratan yang merupakan berikut:

Bersifat poros atau enteng menganaktirikan air yang berlebihan;
Berstruktur gembur, subur dan mampu menaruh air yg lumayan pada pertumbuhan tanaman;
Tidak mengandung garam laut atau mutu salinitas rendah;
Keasaman tanah netral sampai alkalis, yakni kepada pH 6 – 7;
Tidak mengandung organisme penyebab hama dan penyakit;
Mengandung bahan kapur atau kaya elemen kalcium.

Cara mengetanahkan hidroponik bersama media arang sekam memang bakal menyerahkan mutu yang baik. metode yg rata-rata digunakan bagi menghasilkan arang sekam jarak lain,

1. Disangrai
Untuk meraih arang sekam, trik yg lebih umum yaitu disangrai menggunakan seng. Kita perlu melakukan dapur dan seng dalam menyangrai sekam ini. sekam diaduk juga di atas seng panas hingga jadi arang. semenjak 100 kg sekam dapat didapatkan 40kg arang sekam dan sisanya merupakan abu.

2. Dibakar dalam tong
Masukan sekam ke dalam tong hingga membumbung. kebanyakan pembakaran dilakukan dgn mengeluarkan oli dalam tong. kala api telah mulai mengecil dan sekamnya turun, tambahkan pula sekamnya hingga penuh. setelah itu tong ditutup karung basah dan ditutup musyawarah Diamkan hingga dingin seterusnya saring sekam bermula abunya. Jumlah sekam yang diperoleh eksentrik lebih sama bersama menggunakan seng. Namun taktik ini memerlukan ketika yg lebih lama daripada disangrai memakai seng.

3. Dibakar dgn drum
Dengan trik ini kita mengkhaskan beduk dan paralon atau bambu. cara pembakarannya adalah bersama meletakan paralon atau bambu di tengah-tengah drum dulu amanat sekam ke sekeliling paralon hingga penuh dan dipadatkan. bubut paralon dan kita bakal memperoleh lubang di tengah sekam. Buatlah api awal kembali sekam termuat ibarat memakai kayu dan oli. Biarkan api pula mencocokcocok sekam hingga kita menerima arang sekamnya. Pisahkan debu dengan arang sekam yg kerenThursday, December 8, 2016

How To Grow Hydroponics Me Media ujit

How To Grow Hydroponics By Media Uji http://slosa.blogspot.com/2016/08/cara-menanam-hidroponik-dengan-media-air.html -  How To Grow Hydroponics Me Media ujit? Shumë njerëz e pyeti për të, sepse ajo ka interes të madh për bujqësi edhe pse problemet tangled e disponueshmërinë e tokës djerrinë.

Hydroponics që mbështeten më shumë në ujë se tokë është bërë një zgjidhje alternative për të rritet një shumëllojshmëri të perimeve dhe bimëve. Por mungesa e informacionit, njohurive dhe të kuptuarit për të bërë një numër të njerëzve duke parë 'sy' e kësaj metode.

Plant ajo ishte mjaft e lehtë, mund të bëhet në oborr, enë mund të përdorni çdo gjë që mund të përdoret si një tenxhere për shembull kanaçe dhe shishe.

Përveç përfitimeve të bujqësisë me hydroponics është kursyer një vend për mbjellje, uji do të jetë në gjendje të vazhdojë të qarkullojë gjatë procesit të bujqësisë me hydroponics dhe miqësore me mjedisin, sepse ajo mund të zvogëlojë ndotjen potenciale të ushqyesve të bimëve dhe mund të mbajë të bimëve të lirë nga barërat e këqija apo dëmtuesve të tjerë bimore.

Mjetet dhe Materialet:

Shishe plastike për enë për mbjellje
pëlhurë Fanel të fitil ujë
Pleh për hydroponics ushqyesve
Mediat mbjelljen tilla si qymyr druri, lëvore oriz, tulla, rërë, zhavorr ose rockwool.
thikë
lidhës
farat e bimëve
hapat:

Përdorni një thikë për të prerë shishe plastike në dy pjesë. bottom shishe është përdorur për të ruajtur ujin, ndërsa një shishe e mediave të lartë hinkë formë e përdorur për kultivim.
Shkruani fanellë në krye të shishe kalon kapak shishe me një pozicion gjysmë leckë në shishe dhe gjysma tjetër jashtë kapak shishe me ujë si aks.
Mbush fundin e shishes me ujë për të buza, dhe pastaj hyjë pleh organik të lëngshëm me një dozë e paketimit të përshtatshme.
Vendin e lartë shishe në krye të poshtme shishe me kokë poshtë në mënyrë që boshti i fanellë zhytur në ujë.
Shkruani një medium mbjelljen në shishe maja deri në grykë. Përdorimi Recommended lëvore oriz si ajo ka cilësinë më të mirë për kultivimin hydroponic. Mbani në mend, funksionin rritje media thjesht si një vend për të mbajtur rrënjët në mënyrë që të rritet drejtë.
Mbjellë fidane në media kultivimit të bimëve 3 / shishe. Për teknikat hydroponic në rritje, farat e bimëve që përdoren duhet të jetë një bimë e vogël me gjethe fillesa numëruar 3-5.
Vendos shishe kultivimit në vend që mund të marrë rrezet e diellit direkte dhe të mbrojtur nga shiu.

E pra kjo është një mënyrë për të rriten bimë hydroponically me mediat ujore, mund të jenë të dobishme për të gjithë ne po, faleminderit.Wednesday, December 7, 2016

Si për të mbjellë Lule Adenium Media lëvore Grill

Si për të mbjellë Lule Adenium Media lëvore Grill në http://slosa.blogspot.com/2016/08/cara-menanam-bunga-adenium-dengan-media-sekam-bakar.html -  Zëvendësimi tenxhere Adenium dhe mediat mbjelljes. bimët Adenium në tenxhere duhet të zëvendësohen në mënyrë periodike media. Vëllimi i kufizuar i mediave në tenxhere e bën atë duhet të zëvendësohet në mënyrë periodike. Bimët absorbuar ushqyesve për rritje në tenxhere.

Anthurium është gjethet e bimëve zbukuruese nga Amerika. Në rajonin e origjinës, kjo bimë mund të rritet edhe në klimat tropikale të tilla si Amazon. Një specie e bimëve zbukuruese Anthurium ndonjëherë Nge-hitet në Indoneisa është Jenmanni.

I bëni në mbjelljen e farës së Adenium gjatë kësaj kohe, si më poshtë. :
Përzgjedhja e mesme e duhur mbjelljes. Kam provuar një shumëllojshmëri të mediave al
Mix cocopeat, karburant lëvore dhe rërë lumi. Nje raporti i 2: 2: 1.
Një përzierje e rërës, karburantit lëvore, dhe pambuku. Raporti 6: 3: 1
Një përzierje e rërës, karburantit lëvore dhe plehut organik. Një raport prej 1: 1: 1
pambuku fara, husks pjekur dhe rërë. Një raport prej 2: 2: 1
Sigurisht cocopeat
Kapok fara e vetme
rërë vetëm
Bykun, plehu, plehrash. Raporti 6: 1: 3

Mbjellja Adenium me Media e Re
Nëse bimore dhe tenxhere qenë prej kohësh i tepruar, mund të bëjë tenxhere të kthehet me një madhësi më të madhe. Cover tenxhere sinkholes me pllaka të thyera apo polisterol në mënyrë që toka nuk derdh një shumë ujë kur shtyer. Selen mund të rimbjellë në tenxhere me mediat e reja. Sigurohuni që media është lidhur edhe në mes hapësirën midis Adenium rrënjë. Në orën trick-ora pots me dorë nga ana e majtë dhe të djathtë. Në këtë mënyrë media do të shkrihet me rrjedhin dhe rrënjët e bimore më të mirë.

Në rrugën e lotim, rrjedhin prerje nuk duhet të jetë kryesisht ujë, lotim pikë duke bërë që mund të bëjmë në 2 ditë më vonë me ujë saja.memberikan tepruar në fakt mund të bëjë Adenium rrjedhin shpejt, sepse ndihmën fillimi bakteri..semoga.Tuesday, December 6, 2016

Organic Plant Nutrients torpaqsız Əkinçilik etmək üçün necə

Əslində, lakin onun aşağı EC maye on http://slosa.blogspot.com/2016/08/cara-membuat-nutrisi-organik-tanaman-hidroponik.htmlüzvi gübrə (üzvi foliar gübrə) istehsalı üçün bu resept müəyyən qatılma ilə hidroponika qida üçün istifadə edilə bilər.

Materials and tools istifadə
toyuq peyin / goat / ördək 1 çuval
½ kəpək çuval
saman 30 kq (qurudulmuş yarpaqları istifadə ilə əvəz edilə bilər)
qəhvəyi şəkər 100 qram
50 ml bio-activator (EM1, EM4, GP-1)
Təmiz su (yaxşı su kimi çirklənmiş olunmayıb, çünki üstünlük su bulaqları qaynaqlanan, çay su)
100 L ölçüsü ilə örtüyünə malikdir Bucket / plastik konteyner / boru deregen
Aerator şəffaf hose (diametri 0,5 sm)
mineral su istifadə ölçüsü 1 L plastik şüşə

Hydroponics bəzi problemləri həll etməyə kömək edə bilər. Kanada və Kolumbiya torpaq quruluşu və torpaq qida problem, məsələn, yonqar orta istifadə edərək həll edilə .. Hydroponics də nüvə sualtı, daşıyıcı təzə tərəvəz və meyvə xüsusi məqsədlər, məsələn təmin etmək üçün istifadə olunur. Daha da inkişaf Antarktika rayonunda cəhd edilmişdir. İndoneziya torpaqsız kommersiya miqyasında tətbiqi yalnız tərəvəz və yüksək iqtisadi dəyəri meyvə istehsal Cakartada 1980-ci ildə başladı.

Torpaqsız əkinçiliklə By üstünlükləri bitki inkişaf

Hydroponic kənd təsərrüfatı bir neçə fayda, başqaları arasında təmin edə bilər:
bitki zərərvericiləri və xəstəlikləri azadlıq zəmanət.
ali məhsul istehsalı.
bitki gübrə daha sürətli və daha səmərəli istifadə bitir.
bitkilərin davamlı nəticəsi təmin edir.
asan əl əməyi üçün ehtiyac olmadan işləmək üçün.
bitkilərin onun düzgün yerdə inkişaf edə bilər uyğun deyil.
orada yerli təbii şəraitindən asılı olaraq heç bir risk və
məhdud dərəcədə yerlərdə edilə bilər.

PLANT Əkin
potting bir konteyner təmin və ya mineral su işarələri bir şüşə istifadə edə bilər. onun əsasında bir sızan deşik üçün cəhd edin.
Konteyner hər tərəfində və ya tərəfdən baza təxminən 2 sm deşik verin və konteyner təmiz idi yumaq.Monday, December 5, 2016

Cara Bercocok Tanam Selada Secara Hidroponik

Cara Bercocok Tanam Selada Secara Hidroponik on http://slosa.blogspot.com/2016/08/cara-bercocok-tanam-selada-secara-hidroponik.html - Ada 2 grup budidaya selada yang kaya di Indonesia, guna yg pertama merupakan selada daun yang mempunyai bentuk korp yg menyeluruh ampunan daunnya memiliki bentuk lebih mengembang.

Metode tercatat merupakan cara pemodalan hidroponik. yaitu metode penanaman yang memanfaatkan media tancap penting berwujud komponen air.

Cara menguburkan Selada dengan cara Hidroponik Di hunian dgn sarana alami :

1. jalan berasal berasal resep mengetanahkan selada hidroponik adalah membuat media timbun Siapkanlah bak plastik pada wadah pendanaan selada. seterusnya siapkan pula styrofoam atau gabus terhadap area netpot. Buatlah lubang buat styrofoam dgn diameter lebih kurang 5 cm atau sesuaikan dengan ukuran netpot. Beri sela antar lubang kurang lebih 15 centi meter kepada mewariskan area tumbuh pohon selada disaat gede Styrofoam ini nantinya dapat diletakkan menyimpan merahasiakan bak plastik.

2. siasat kemudian adalah menyemai bakal Salah satu alat penyemaian yg wajar difungsikan adalah rockwool. alat ini dipilih dikarenakan memiliki kemampuan menyerap air yg baik sehingga keturunan yg disemai bisa tumbuh menjadi kecambah Penyemaian dilakukan disaat bakal sudah tumbuh akar dan beberapa daun. seterusnya anak cucu selada dapat dipindahkan ke dalam sarana tanam berbentuk netpot.

3. siasat berikutnya ialah mengamankan benih selada ke dalam netpot. Netpot yakni wadah kasat mata pot atau gelas bersama lubang-lubang bermatra agung disekeliling segi pot bagi ruang berkembang akar. kamu bisa mendapatkannya di depot tanaman ataupun membuatnya bermula gelas plastik second yg dilubangi. Pindahkan anak cucu selada ke dalam netpot dengan hati-hati. mengisi netpot bersama fasilitas timbun berupa campuran pasir beton dan sekam bakar atau rockwool.

4. jalan terakhir guna kiat mengebumikan selada secara hidroponik yaitu menggarisbawahi keturunan untuk media tanam bak yang telah disiapkan. isi bak dgn larutan zat makanan Masukkan jalan berlawanan netpot yg telah terisi bibit ke dalam lubang styrofoam. selanjutnya letakkan styrofoam yang telah dipenuhi dengan netpot di atas bak yg sudah diisi larutan vitamin apabila sudah anda dapat merawatnya dan pataka hingga periode panen.

Baiklah begitu rumus menaman selada terhadap sektor hidroponik, selamat coba


Cara Menanam Kangkung Hidroponik Secara Sederhana

Cara Menanam Kangkung Hidroponik Secara Sederhana on http://slosa.blogspot.com/2016/04/cara-menanam-kangkung-hidroponik-sederhana.html  -  Kangkung yang menerkam nama latin Ipomoea aquatica Forsk ialah tipe sayuran yg lumayan populer di Indonesia. tiap-tiap orang mampu mendapati kangkung bersama membayar di pasar atau menguburkan sendiri Kangkung yang pass umum dimakan ialah kangkung darat dan kangkung air. kedua jenis kangkung terkandung memiliki rasa dan zat makanan yang tidak jauh berbeda.

Dengan sebanyak kurnia dari pohon kangkung, maka tidak ada salahnya bila menanamnya di rumah terlebih apabila mampu mengurangi anggaran tungku dan mendaur ulang benda-benda second yang telah tidak terpakai.

PERSIAPAN BAHAN DAN PERALATAN

Peralatan hidroponik kangkung yang dipakai tidak tidak sedikit dan tidak akan menguras tidak sedikit isi dompet anda Beberapa bahan yg bakal dipakai kembali sebatas bakal dan pupuk. pada lebih jelasnya berikut bahan dan media yang perlu anda siapkan sebelum mengawali budidaya kangkung hidroponik di rumah.

PEMILIHAN bibit KANGKUNG BERKUALITAS

Apabila anda mengharapkan rakitan produksi tumbuhan kangkung yg benar-benar baik, maka dalam tentukan anak cucu kangkung yang hendak ditanam atau diperlukan haruslah yg berkualitas hamba sarankan kamu pada memakai benih kangkung unggul atau anak cucu kangkung idaman.

PENYEMAIAN anak cucu KANGKUNG

Sebetulnya ada dua trik memakamkan kangkung hidroponik, yaitu bersama trik semai anak cucu atau cara taruh serentak Entah itu di dalam baskom, dgn paralon, bersama botol bekas atau bersama trick bercocok taruh di lahan luas memakai bedengan tanah segenap sanggup bersama alat tersebut dan desain yg diperoleh kembali tidak berbeda.

PERAWATAN tumbuhan KANGKUNG

Tahap perawatan ini enteng anda hanya butuh menatap kebutuhan nutrisi kangkung dan jangan sampai melupakan kangkung tak memperoleh gizi dari air di bawahnya. waktu tanaman sudah berumur 2 minggu,

MASA PANEN

Kangkung termasuk juga pohon yang mewarisi pertumbuhan dalam saat singkat Itulah salah satu keunggulannya selain sanggup tumbuh di berbagai cakupan kondisi ladang timbun Pemanenan kangkung sudah mampu anda laksanakan setelah 4 – 6 minggu sekitar 1 bulan atau lebih) kala tampak kembali pulih dan belum tua